• www.pyramidapruhonice.cz
  • www.renaultpruhonice.cz
  • www.daciapruhonice.cz
  • www.seatovapyramida.cz
  • DasWeltAuto
  • www.yuki.cz
Akce a novinky

SVĚTOVÁ PREMIÉRA VE FRANKFURTU SEAT IBL Concept Car – Typicky dynamický sportovní sedan

13.9.2011
SEAT na frankfurtském autosalonu představuje novou studii IBL. Španělská značka tak dále rozvíjí svou novou designovou DNA: koncept IBL ukazuje unikátní a konzistentní designové tvarosloví v podobě sportovně střiženého sedanu s mimořádně dynamickým a sebevědomým vzhledem.

* Další evoluce designové DNA značky SEAT

* Výrazný a sebevědomý vzhled

* Inovativní interiér ukazuje preciznost a kvalitu

 

SEAT na frankfurtském autosalonu představuje novou studii IBL. Španělská značka tak dále rozvíjí svou novou designovou DNA: koncept IBL ukazuje unikátní a konzistentní designové tvarosloví v podobě sportovně střiženého sedanu s mimořádně dynamickým a sebevědomým vzhledem. SEAT IBL kombinuje čistý, minimalistický design exteriéru s inovativním, prémiovým interiérem, který jasně prezentuje svou preciznost a vysokou kvalitu.

„Koncept IBL ukazuje, že sedany budou hrát v budoucnu v portfoliu značky SEAT důležitou roli. Tento konkrétní vůz však nepředstavuje žádný model, který připravujeme, ale spíše naznačuje naši designovou filozofii, aplikovanou na sedan tak, aby bylo jednoznačné, že jde o vůz s nezaměnitelnou identitou značky SEAT,” říká James Muir, president společnosti SEAT, S.A.

„Koncept IBL je dokonalým reprezentantem hodnot značky SEAT – se svým působivým vzhledem, precizností a prémiovým nádechem. V následujících několika letech přijde SEAT s modelovou ofenzivou, jejímž společným znakem bude duch konceptu IBL promítnutý do několika sériových modelů.”

Studie IBL uzavírá řadu konceptů definujících genetický materiál pro další vývoj designu značky SEAT. Na samotném začátku bylo kompaktní elektrické kupé IBE, jež vzbudilo velkou pozornost a bylo nadšeně přijato nejen fanoušky značky. Následoval crossover IBX, který novou designovou DNA ukázal na karoserii crossoveru na pomezí kupé a vozu kategorie SUV.

„V technickém vývoji SEATu jsme zkombinovali nejnovější technologie dostupné v rámci skupiny Volkswagen s naším designovým jazykem, aby vznikl tak vzrušující produkt jako je IBL,” říká Dr. Rabe, viceprezident technického vývoje značky SEAT.

Typická interpretace sedanu a kupé značky SEAT
Nyní nastal čas IBL, nové podoby sportovního sedanu. Se svými výraznými proporcemi odvozenými z velkorysého rozvoru 2,71 m, s celkovou délkou 4,67 m a s dynamicky plynoucí siluetou střechy patří IBL téměř do kategorie čtyřdveřových kupé. V každém případě však koncept IBL dobře zapadá do prémiové společnosti svým individualistickým stylem, který vyniká čistotou, kvalitou, technologickou převahou a precizní dynamikou.

Design – Čistá preciznost a sportovní charakter
Po IBE a IBX, přiváží také studie IBL extrémně lákavou perspektivu pokračujícího vývoje designu značky SEAT. Čistá forma, precizní linky a přesné plochy studie IBL následují působivý designový jazyk, který nejenže udržuje identitu značky neustále moderní a svěží, ale současně ji jasně posiluje.

„IBL je především o emocích. Láska na první pohled. Ale první dojem je cosi, co má přetrvat, díky nadčasově elegantnímu designu,” vysvětluje Alejandro Mesonero-Romanos, nový šéfdesignér značky SEAT.

Dokonalý crossover mezi sedanem a sportovním kupé
Jako další vývojový krok této designové linie IBL také ukazuje, jak dobře nový design SEATu vypadá, když jej aplikujete na manažerský sedan. SEAT IBL je crossover každým coulem. Kombinuje eleganci, prostornost a praktičnost klasického sedanu, s atletickým vzhledem a dynamikou sportovního kupé.

Genetická zásoba pro příští modely
„Koncept IBL vznikl z unikátní designové DNA, která bude společná všem vozům nové generace,“ říká Alejandro Mesonero-Romanos. „IBL je rozhodně víc než jen sedan; je to představa SEATu o velmi sportovním čtyřdveřovém automobilu. Ukazujeme jím, že dokážeme aplikovat naši elegantní dynamiku a mladistvý charakter i na koncept velkého automobilu tak, aby byl unikátní a nezaměnitelný.”

Staví na působivých proporcích
S délkou 4,67 m a šířkou 1,85 m spadá SEAT IBL do třídy plnohodnotných manažerských sedanů. Jeho 2,71 m dlouhý rozvor náprav a krátké převisy karoserie jsou dobrý základ pro každý skvělý design. Vpředu na kapotě je IBL odlišeno motivem šípu, klasickým klíčovým prvkem designu SEATu. Maska zachovává další charakteristický prvek přídi SEATu – pětiprvkový tvar – zde transformovaný do velmi široké a ploché formy.

„Jsme spokojeni s tímto výsledkem. Pod kabátem sportovně působícího vozu nabízí IBL překvapivě dobrou ergonomii, pohodlí a praktičnost, díky použití nejnovějších technologií, materiálů a procesů,” říká Dr. Rabe.

LED světlomety jako umělecké dílo
Světlomety sestavené výhradně z LED-diod jsou navrženy jako ostré linky, extrémně precizní co do vzhledu a špičkové co do funkce. Jednotlivé segmenty tohoto světelného sousoší plní různé světelné funkce, od potkávacích světel s variabilním osvětlením vozovky, přes směrovky, až k světlům pro denní svícení. Otvory v přídi, kterými je nasáván vzduch, dostaly jemnou lineární formu. Připomínají vzhledem tištěný spoj a vytvářejí tak vizuální spojení s nulovými lokálními emisemi, s nimiž je koncept IBL, jako plug-in hybrid, schopen provozu. 

„Naši inženýři úspěšně integrovali pozoruhodný design předních světlometů a zadních svítilen do karoserie a využili při tom maximálně jejich inovativní světelné funkce,” říká Dr. Rabe.

Extrémně svalnaté linie
Boční linii SEATu IBL dominují velká kola – s průměrem 20 palců a s jejich sofistikovaným designem využívajícím jednoduché a dvojité paprsky, nejsou pouze extrémně sportovní, ale také mimořádně elegantní. Jejich majestátnost je zvýrazněna nepřehlédnutelnými lemy blatníků, jakoby se automobil zvětšoval v okolí kol. Extrémně svalnaté boky zdůrazňují vizuální kontakt studie s vozovkou. Boční část vozu opticky prodlužuje dynamicky rostoucí linie v celé délce i chromovaná linka v oblasti bočních oken. Malé výklopné dveřní kliky a hliníkové stopky vnějších zpětných zrcátek jsou dobrými příklady minimalistického přístupu k designu.

SEAT IBL je tou nejčistší formou, esencí designu značky SEAT. Tady není žádný prostor, ani potřeba pro dekorativní prvky, které by současně neměly svou funkci.

Super-ostrá světla na čistě střižené zádi
Také vzadu dostala LED-světla extrémně ostré rysy a hned několik světelných funkcí.

Nárazník je jen naznačen charakterovou linií, zatímco chromová lišta má zdůraznit horizontální rozměr studie, podobně jako zadní difuzor.

Interiér – Luxusně-sportovní atmosféra
Velmi čistá, obsahující jen to podstatné, mimořádně precizní a prémiová – to je stručný popis filozofie interiéru. Inovativní technologie a dokonalé zpracování jdou ruku v ruce s uvolněnou a luxusní sportovností. Světlá matná kůže dominuje plochám a vnáší do velkoryse dimenzovaného čtyřmístného interiéru lehkost. Kontrast ke světlé kůži nabízí sportovně černé a rudé prvky lakované odstínem barvy karoserie.

Přístrojová deska, která se zdá být takřka zavěšena v prostoru, je dalším prvkem, který dodává interiéru lehkost.

Celý kokpit pod zakřivenou prosklenou plochou
Kokpit je jednoznačně orientován na řidiče. Přístrojový panel je překryt jednodílným zakřiveným sklem, které sahá až k centrálnímu displeji uprostřed. Před řidičem je štít tvořený digitálním displejem, který lze naprogramovat tak, aby optimálně vyhovoval potřebám řidiče. Prostředkem předávání informací mohou být buď klasické analogové ukazatele, nebo digitální informační displej.

Alejandro Mesonero dodává: „Interiér SEATu IBL je v celkové harmonii s designem exteriéru. Je to místo, kde budete chtít být a kde budete chtít být vidět.”

Špičkový programovatelný info-systém
Hierarchie zobrazování informací a výběr barevných schémat jsou sdruženy do tří programů – „Travel” pro odpočinkové cestování, „Sport” pro koncentrovanou radost z jízdy, nebo „Efficiency” v případě, že se chcete soustředit na spotřebu a jízdu na elektřinu. Druhý displej uprostřed přístrojové desky je věnován komunikačnímu a informačnímu systému. Navigační systém například obsahuje data Google Earth a používá dopravní informace v reálném čase k optimalizaci výběru trasy. Informační systémy jsou ovládány pomocí touch-padů integrovaných do ramen volantu.

Bezprůvanová klimatizace s dokonalými detaily
Zvláštní pozornost byla věnována zdokonalení funkce klimatizace. Téměř celá horní část přístrojové desky je konstruována jako velkoplošná difuzní ventilační plocha, která uvnitř vozu zajistí bezprůvanovou ventilaci a chlazení interiéru. Pokud cestující chtějí, mohou nasměrovat proudící vzduch pomocí nenápadných výdechů, integrovaných do displejů. Výdechy jsou přitom vyrobeny z hliníkové slitiny a jsou tak dalším symbolem smyslu pro detail, se kterým byl SEAT IBL navrhován i vyroben.banner1 banner2 banner3 banner4

« zpět

Může Vás zajímat
Akce a novinky

2.3.2019, SEAT WINTER BEATS Svezte se s novým SUV SEAT Tarraco, poslechnětě si, jak zní hudba SEAT Beats a zdarma vyzkoušejte nejnovější modely lyží HEAD.

24.12.0218, Vánoční otevírací doba

1.1.2019, Změna otevírací doby Změna otevírací doby

Všechny novinky >